همتافته ى انسانيت و هنر_ چگونه اینستالیشن NADAAA ,پتوى پناهندگان سورى شد!

ENTRELAC EXHIBITION 01

هنرمند اردنى، رايا کاسیشیه با همکاری دفتر معماری NADAAA (نادر تهرانی)، در هفته طراحی امان در کشور اردن، اثر تازه خود را در حمایت از پناهندگان سوری و اردنی به نمایش گذاستند. این اینستالیسن که آنترلاک نامیده شده است، از 300 کیلوگرم پشم دست بافت تشکیل شده بود که در پایان به منظور درست کردن پتو برای پناهجویان استفاده شد.

در طول هفته طراحی امان، طناب های آنترلاک از سقف سالن نمایشگاه از گیره های برقی آویزان شده بود. در واقع اين اينستاليشن درصدد برقرارى ديالوگى ميان طراحى ديجيتال و هنر دست بود. هرچند آنترلاک با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری طراحی شده بود اما در ساخت این اثر 20 زن اردنی با بافت 28 رشته دست بافت به این اثر موجودیت بخشیدند.

زنان هنرمند از مناطق مختلف اردن هر رشته را با دقت و مهارت در خانه ها و كارگاه هاشان بافتند؛و اين شبكه ى توليدى بود كه امكان  برگزارى اينستاليشن از اثر نهايى را فراهم كرد. پس از اتمام جشنواره طراحی، با برش و دوختن رشته های پشمی، آنترلاک به پتوهایی تبدیل شد که میان خانواده های پناهنده های سوری توزیع گردد.

در جنگى بى رحمانه با صدها هزار كشته،ميليونها بى خانمان و ويرانى هاى بسيار، اين همبستگى زيركانه از جامعه طراحى،حركتى الهام بخش و فروتنانه است.

اين عمل كوچك ثابت مى كند كه انسانيت به مثابه زنجيرى از ارتباطات وجود دارد، فردى ايده اى داشت، دوستانش را فراخواند، جنبشى آنى شكل گرفت و هفته طراحى امان آن را عرضه كرد. فرد دیگری ایده ای داشت برای بافتن داستانی افسانه ای از تار و پودهای آنترلاک و تبدیل آن به ماجرایی جهانی، که در نهایت در یک حرکت انسان دوستانه به سرانجام رسید. Nadaaa (تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

ادامه مطلب

"برای چشم هایم پنجره ای ساختم"

09

"برای چشم هایم پنجره ای ساختم" عنوان مجموعه ای است از تصویرسازی های افسانه پلویی. ترکیبی چشم نواز در قالب انتزاع از پنجره جان و عناصر معماری. این هنرمند درباره آثارش چنین مینویسد:

بارها و بارها خوانده ايم و شنيده ايم که چشم ها آيينه هاي دل و روحند؛ پنجره هايي رو به آنچه در درون ماست، زبانِ «من» است، تماميت آنچه گاهي روح و نهاد ناميده مي شود گاه فر و روان و ايگو يا حتي گاهي ذهن و شيمي آن.

مهم نيست «منِ» ما در هر مکتب و آييني، چه نام دارد، مهم اين است که همه ي زندگي ماست، تمامي احساسات ما، از خوشي و ناخوشي، درد و رنج، مهرباني و نفرت گرفته تا ضعف و قدرت و به طرز عجيبي همه چيز را شامل مي شود. شاید اهمیت چشم ها در همین است.

چشم برایمان همان است که پنجره در اتاق؛ چشم هایی که مرا می نمایانند، پنجره هایی که جهان را...

ادامه مطلب

21 طرح فیگور انسان از معماران شناخته شده

a1 (10)

نور ماکیا لیستی از 21 فیگور انسانی که توسط معماران مشهور طراحی شده اند، گرداوری کرده است. بسیار جالب است هر کدام از این فیگورهای ساده  در عین منحصر به فرد بودن توانایی انتقال حس و حال فضای فکری طراحان را به خوبی داراست.

معماران حقیقی قرن هاست از این فیگورهای ساده نه تنها برای نشان دادن کیفیت و کمیت یک فضا استفاده کرده اند، بلکه اهداف عمیقتری از جمله انتقال رساتر مفهوم را دنبال کرده اند. برخی به دنبال نشان داده قدرت الهام بخشی معماری و برخی دیگر بر نمایان کردن فعالیت انسان در فضاهای مختلف بوده اند. به نوعی می توان گفت معماران خودشان را در شکلی انتزاعی ترسیم نموده اند.

ادامه مطلب

چهاردهم مهر ماه "روز تهران"

tehran day

به مناسب روز تهران در نظر سنجی تلگرامی نماد تهران شرکت کنید و دوستانتان را هم به این نظر سنجی دعوت کنید
لینک نظر سنجی:

میدان عالی قاپو، آرامگاه ابوعلی سینا، میدان نقش جهان، آرامگاه حافظ و گنبد سلطانیه هرکدام یادآور شهری از جامعه ایرانی هستند، اما از نظر شما تهران امروز با یادآوری کدام نماد خود را معرفی می‌کند؟

https://telegram.me/mehrazmagazine/560

اگر دوست دارید در یکی از 50 دفتر معماری معتبر در جهان کار کنید بایستی این مهارت ها را داشته باشید!

Requirements

همیشه این سوال وجود داشته که برای کار در دفاتر معماری مطرح در جهان به چه مهارت های نرم افزاری و چه مدارک حرفه ای احتیاج داریم، در این مطالعه که از بین 928 آگهی شغلی از 50 دفتر معماری برتر ( بر اساس مقاله 300 دفتر معماری برتر دنیا در مجله Architectural Record's July 2013) انجام شده است، میانگین مهارت های نرم افزاری و مجوز های مورد نیاز در سه دسته بندی با سابقه شغلی زیر سه سال، بین سه تا ده سال و بیشتر از ده سال بدست آمده است.

 

ادامه مطلب