ایران دهه پنجاه

کن راسک یک کانادایی است که در فاصله سال های 1971 تا 1973 به همراه خانواده در ایران زندگی کرده و عکس های بسیاری گرفته است. یک ایرانی پس از 40 سال این عکس ها را از انبار خانه کن بیرون آورده و آن ها را ظاهر کرده است.

7

علی میگوید از کن راسک خواهش کرده تا این اسلایدهای تاریخی را در اختیار او بگذارد: (به کن گفتم این قضیه برای ما مهم است که ببینیم ایران در سالهای دور به چه شکل بوده است. مخصوصا از دید یک توریست)

 1

علی یک مددکار اجتماعی در تورنتو است. مدتی پیش او در برنامهای مربوط به سالمندان با فردی به نام کن راسک آشنا میشود. "کن" به محض آشنایی با علی از سفر خود به ایران در دهه 50 خورشیدی میگوید .

 1

خودروی ایرانی که حوالی سال 1350 ساخته شده است

 1

کن راسک حدود ۰۵ سال پیش برای اداره آب و برق تورنتو کار میکرده است. در آن سالها ایران اجرای برخی پروژههای برق را به شرکتهای خارجی میسپرد . یکی از این شرکتها همان شرکتی بوده که کن راسک در آن مشغول به کار بوده است

 1

به این ترتیب میان سالهای 1971 تا 1973 کن راسک همراه با خانواده به ایران میرود .

 1

علی میگوید: کن راسک وقتی از سفرش در سالهای دور به ایران تعریف میکرد، گفت من هنوز اسلایدهایی که در سفر به ایران تهیه کردم را دارم.

 1

کن راسک بیش از هزار اسلاید از آن دوران ایران تهیه کرده که در تمام این مدت، آنها را در خانهای قدیمی خارج از شهر تورنتو نگهداری میکرده است.

 1

علی میگوید ماهها طول کشید تا کن راسک راضی شد این اسلایدها را در اختیار او بگذارد.

 1

ظهور این اسلایدهای قدیمی نیز خود داستانی دارد. علی میگوید ابتدا سعی داشته این اسلایدها را با دستگاه پخش روی دیوار بیندازد و از تصویر روی دیوار عکاسی کند که بعد متوجه شده این کار اشتباه است.

 1

علی: یک اسکنر پیچیده تهیه کردم. ظهور هر کدام از این اسلایدها بسیار زمانبر بود. ظهور حدود این هزار اسلاید هفته ها زمان برد.

 1

علی میگوید با اینکه "کن" فقط دو سال در ایران زندگی کرده ولی خانه او در کانادا حال و هوایی ایرانی دارد. کن در خانهاش در کانادا فرش و عتیقه جات ایرانی نگه میدارد که از ایران با خود آورده است

 1

علی: برای کن مدرن شدن سریع ایران در آن سالها بسیار جذاب است. او درباره خودروی به نام "آریا" در ایران صحبت میکرد که آن زمان درکانادا تکنولوژی روز بود

 1

علی میگوید آن زمان سفارتخانه هایی همچون سفارت بریتانیا و آمریکا برای خود مدرسه هایی داشتند و فرزندانشان در این مدرسه ها تحصیل می کردند. با این حال کن تصمیم میگیرد در سالهایی که ایران است فرزندان خود را به جای این مدرسه ها، به مدارس خصوصی ایران بفرستد .

 1

به این ترتیب همکلاسیهای فرزندان کن طی سالهای حضور در ایران، ایرانی هم بوده اند.

 1

از چهار فرزند کن، سه نفر آنها الان در کانادا زندگی میکنند و یکی هم در آمریکاست .

 1

علی میگوید با این که حدود 50 سال از اقامت دو ساله آنها در ایران میگذرد ولی دو فرزند از چهار فرزند کن، الان فارسی هم صحبت میکنند و خیلی چیزها از ایران یادشان است .

 1

رزندان کن که در عکسها کودک هستند الان بین 50 تا 60 سال سن دارند

 1

علی میگوید اجتماع خارجیهای مقیم ایران در آنزمان که یکدیگر را در کلیسا یا مراسمهای سفارت پیدا می کرده اند جالب بوده است

 1

عکسهای این مجموعه حدود چهل سال روی فیلم اسلاید در انباری کن راسک در تورنتو نگه داشته شده بودند .

 1

کن راسک در مدت حضور در ایران به اکثر شهرهای ایران همچون، شیراز، کرمان، شمال و... سفر کرده است.

 1

بازار تهران حوالی سال 1350

 1

علی پس از ظهور این عکسها کلیپی هم از آنها تهیه کرده و به همراه توضیحاتی از کن راسک در سایت یوتوب قرار داده است

www.youtube.com/watch?v=cbUmIw1c8n4

 1

کن راسک هماکنون بیش از 80 سال سن دارد و در تورنتو زندگی میکند

 1

ساحل دریای خزر حوالی سال 1350 خورشیدی

 1

تهران حوالی سال 1350 خورشیدی با نمایی از البرز

 1

کن راسک میگوید در زمان حضور در ایران فرزندانش آرام آرام زبان فارسی را فرا گرفتند و مردم کوچه و خیابان از حرف زدن با لهجه ی آنها لذت میبردند.

 1

میدان ونک تهران حوالی سال 1350

 1

کن میگوید هنگامی که برای اولین بار از فرودگاه وارد تهران شد، ساخت میدان شهیاد تازه به پایان رسیده بود. او میگوید بعد از خارج شدن از فرودگاه و وارد شدن به میدان شهیاد فکر کردیم چه قدر این میدان حالت خوش آمد گویی دارد و چه قدر معرف ایران مدرن همراه با گذشته سنتی و غنی این کشور است .

 1

عکسی از اصفهان حوالی سال 1350

 1

تهران، نمایی از ساختمان پلاسکو در سالهای 1350 تا 1351

 1

نمایی از هتل رامسر در سال 1351 که بسیاری از توریستهای اروپایی و آمریکایی به آنجا می آمدند و شهرت جهانی داشت .

  1

آرامگاه رضاشاه حوالی سال 1350

 1

نمایی از میدان ونک در سالهای 1350 تا 1351 خورشیدی به مناسبت جشنهای 2500 ساله

 1

محل برگزاری جشنهای 2500 ساله در کنار کاخ تخت جمشید حوالی سال 1350 خورشیدی

 1

شمال ایران حوالی سال 1350

 1

تهران حوالی سال 1350

 1

تهران حوالی سال 1350

 1

تهران حوالی سال 1350

 1

علی یک مددکار اجتماعی در تورنتو است. مدتی پیش او در برنامهای مربوط به سالمندان با فردی به نام کن راسک آشنا میشود. "کن" به محض آشنایی با علی از سفر خود به ایران در دهه ۰۵ خورشیدی میگوید. کن راسک حدود 40 سال پیش برای اداره آب و برق تورنتو کار میکرده است. در آن سالها ایران اجرای برخی پروژههای برق را به شرکت های خارجی میسپرد .

 1

کی از این شرکتها همان شرکتی بوده که کن راسک در آن مشغول به کار بوده است. به این ترتیب میان سالهای 1971 تا 1973 کن راسک همراه با خانواده به ایران میرود. علی میگوید: کن راسک وقتی از سفرش در سالهای دور به ایران تعریف میکرد، گفت من هنوز اسلایدهایی که در سفر به ایران تهیه کردم را دارم

 1

کن راسک بیش از هزار اسلاید از آن دوران ایران تهیه کرده که در تمام این مدت، آنها را در خانهای قدیمی خارج از شهر تورنتو نگهداری میکرده است . به کن گفتم این قضیه برای ما مهم است علی میگوید از کن راسک خواهش کرده تا این اسلایدهای تاریخی را در اختیار او بگذارد که ببینیم ایران در سالهای دور به چه شکل بوده است. مخصوصا از دید یک توریست .

 1

 

 1

نمایی از بندر ترکمن در فاصله سالهای 1971 تا 1973

 1

بازار فرش بندر ترکمن

 1

نمایشگاه بینالمللی تهران حوالی سال 1351 خورشیدی

 1

کلیسای تهران که حاضران در آن ترکیبی ار ارامنه و خارجیهای مقیم ایران بودند

 1

شیراز

 1

تخت جمشید و آمادگی برای شروع جشنهای دو هزار و پانصد ساله

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1

 1

تصاویر برگرفته از کانال تلگرام مهدی وثوق نیا