جایزه معماری پریتزکر 2017-RCR Arquitectes wins Pritzker

 

هیئت داوران بیان کردند:

ما در یک دنیایی جهانی زندگی میکنیم، جایی که همه ما به تاثیرات بین المللی، تجارت ، بحث و گفتگو و معاملات وابسته هستیم. اما بیشتر مردم از این نفوذ و تاثیرات بین المللی نگران هستند و اظهار دارند که ما   ارزش ها و آداب و رسوم و هنر بومی خود را از دست خواهیم داد. اما رافائل آراند [1]، کارمی پیجم [2]، رامون ویلاتلا [3] ،  بیان میکنند که امکان پذیر هست که ما هر دو ( حفظ ارزش های بومی و جهانی شدن) را  داشته باشیم.

آنها به ما کمک میکنند تا ببینیم،به زیباترین و شاعرانه ترین راه، که در جواب این سوال، این نیست که ما  فقط با این و یا با آن (ارزش های بومی یا جهانی شدن) میتوانیم ، حداقل در معماری، به داشتن هر دو اشتیاق داریم، ریشه های ما به محکمی در جای خود قرار دارد و دستان و آغوش خود را به سمت دنیا باز کردیم.
این جایزه بین المللی[4] در سال 1979 با الگوبرداری از جایزه نوبل و به افتخار و قدردانی از پروژه های معماران پایه گذاری شد.

جایزه سال گذشته (2016(،  به معماری از کشور شیلی به نام Alejandro Aravena برای طراحی پروژه فضای ورودی بینال ونیز تعلق گرفت. معمارانی از جمله: Frei Otto ، Rem Koolhaas ، Zaha Hadid و Toyo Ito برندگان گذشته جایزه سالانه معماران بودند.


[1] Rafael Aranda

[2] Carme Pigem

[3] Ramon Vilalta

[4] Pritzker Prize 

مترجم : امیرحسن معصومی (شایان)

منبع : www.dezeen.com